AG Expert
Porady naszych specjalistów


Czy moje opony należy już wymienić ?


Bieżnik
Bieżnik opony to ten element, który pozostaje w bezpośrednim kontakcie z podłożem i to on głównie wpływa na bezpieczeństwo. Przepisy dopuszczają minimalną grubość bieżnika 1,6 mm, jednak należy zdawać sobie sprawę że opona z takim bieżnikiem straciła już większość swoich cech gwarantujących bezpieczną jazdę. Ze względów bezpieczeństwa przyjmuje się minimalną grubość bieżnika dla opony letniej to 3 mm a dla zimowej 4 mm.

Uszkodzenia
Po każdym sezonie powinniśmy dokładnie sprawdzić swoje opony w poszukiwaniu uszkodzeń i defektów, które mają wpływ na bezpieczną eksploatacje opony. Uszkodzenia dyskfalifikujące oponę z dalszej eksploatacji to pęknięcia węwnętrznej żeźby bieżnika, parciejąca guma, brak liniowości krztałty ,wybrzuszenia.


Na co uważać kupując opony

Tanie opony z Internetu
Bardzo często można spotkać się z zaskakująco tanimi oponami, które możemy kupić za pośrednictwem Internetu. Jednak nie zawsze powinniśmy się kierować niską ceną, szczególnie jeżeli chodzi o nasze bezpieczeństwo. Z reguły za małe pieniądze firmy oferują nam tanie opony chińskich marek, które zazwyczaj są wprowadzane na rynek bez żadnych testów. Czasami są to własne konstrukcje producentów, innym razem podróbki opon innych renomowanych producentów. O ile z wyglądu taka opona nie wzbudza żadnych wątpliwości to zazwyczaj materiał z którego została wykonana oraz jakość wykonania nie gwarantują nam bezpiecznego podróżowania. Polecamy zapoznać się z wynikami testów opon ADAC, gdzie można zapoznać się wynikami testów takich opon.

Data produkcji opon
Zgodnie z Polską Normą PN-C-94300-7:1997 "Ogumienie. Pakowanie, przechowywanie i transport", za opony pełnowartościowe uważa się opony nie starsze niż 36 miesięcy od daty produkcji. Generalnie im mniej czasu minie od czasu produkcji do sprzedaży tym lepiej dla kupującego. Czasami klientom (szczególnie w sprzedaży internetowej) oferuje się opony dobiegające okresu trzech lat. Mimo że te opony spełniają jeszcze normy polskie to długi okres magazynowania, nie zawsze w dobrych warunkach i zgodnie z regułami, mógł doprowadzić do małych deformacji opony która będzie powodowała bicie podczas jazdy. A co za tym idzie komfort jazdy szczególnie przy mniejszych prędkościach znacznie się pogorszy.Zobacz inne porady